Z PRAXE

Prax ukazuje, že deti by mali byť vyšetrené očným lekárom ešte v predškolskom veku, aj keď nemajú príznaky zrakových problémov. Veľa rodičov nerieši očného lekára, lebo „deti sa nesťažujú“ na zrak. Hlavne malé deti nevedia posúdiť či vidia dobre, lebo nikdy inak nevideli. Mnohí rodičia sa potom čudujú, keď sa pri vyšetrení objavia aj silnejšie dioptrie. Zanedbanie takéhoto stavu však môže viesť k vážnejším problémom – napr. škúleniu, tupozrakosti a pod.

Sezóna kliešťov je v plnom prúde a s tým súvisí vysoká početnosť návštev i u oftalmológa. Kliešte sa totiž neprisávajú bežne len na koži, ale aj v oblasti oka – v mihalniciach. Stáva sa to bežnou záležitosťou, na mieste je len otázka ako sa s tým vysporiadať. Určite treba kliešťa vytiahnuť bez poškodenia, aby svoje výlučky nevypustil do krvného obehu. Použiť treba špeciálnu pinzetu na to určenú, ktorá kliešťa „nepoškodí“, ale umožní ho celého vybrať. Následne je zásadná dezinfekcia predmetného miesta.  Potom treba ešte postihnuté miesto sledovať, či sa neobjavia príznaky začervenania, opuchu a pod.

Stavebné práce, upratovanie a prášenie je skvelou príležitosťou na získanie „cudzieho telieska“ do oka, ak nepoužívame ochranné okuliare. Nielenže nás to omína, ale hlavne nám to škriabe rohovku, z čoho môže vzniknúť zápal. Oko slzí, je červené, bolí. Cudzie teliesko treba vybrať, oko treba vypláchnuť, vyčistiť skôr ako nastúpi zápal, lebo nie vždy sa cudzie teliesko vyplaví samé slzením.

Mnoho ľudí väčšinou už v strednom veku prichádza s otázkami, že vidia pred očami rozmazané časti, škvrny, bodky a rôzne iné tvary, ktoré sa hýbu. Nemajú vplyv na videnie, avšak vo svetle ich registrujeme. Najčastejšie to býva neškodné a prichádza to spontánne. Jedná sa o zákaly v sklovci oka, ktoré môžu časom zmiznúť, resp. naopak, môže ich byť viac. Netreba to však nechať  bez povšimnutia a treba to vyšetriť. Môže sa totiž jednať aj o iný typ ochorenia a je potrebné, aby sa vylúčil iný, závažnejší problém. Ak sa tieto útvary pred okom objavia náhle a je ich mnoho, prípadne sa dostavia iné príznaky, netreba návštevu lekára odkladať.

Dnešná doba prináša rýchle tempo, ľudia sa ponáhľajú a nemajú čas na nič. Pokiaľ ich nič nebolí, nie je čo riešiť. Pri oku je však prevencia včasného záchytu ochorení veľmi zásadná, lebo zrakom vnímame až 80% podnetov. Sú choroby, ktoré sa neprejavujú a až náhle symptómy už môžu mať zbytočne náročný priebeh a dôsledky (náhla strata videnia, postupná strata periférneho videnia, neuvedomenie si zhoršenie videnia na jednom oku, výpadky videnia v zornom poli,…). Vyšetrenie raz ročne trvá krátko, ale dokáže odpovedať aj na mnohé zdanlivo nesúvisiace témy – bolesti hlavy, migrény, závrate – vertigo… Aj zistenie, že pacient používa okuliare z drogérie, alebo iného obchodu môže objasniť niektoré subjektívne ťažkosti. Používanie počítačov, tabletov, smartfónov sa stáva aj niekoľko hodinovou záležitosťou, ktorá bez správneho usmernenia môže napáchať zbytočné škody na zraku. Je ešte viacero aspektov, ktoré treba zohľadniť, ale hlavne sa treba zamerať na výskyt možných chorôb, ktorých sa v ľudskom oku zobrazuje viac ako 2000.